Złoty medal za projekt do nauki czytania

Innowacyjny projekt do nauki czytania dla dzieci: „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie” został dwukrotnie wyróżniony na INTARG – Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji. Zdobył dla Uniwersytetu Łódzkiego złoty medal i nagrodę World Invention Intellectual Property Associations WIIPA. Projekt ma charakter wdrożeniowy, przeznaczony jest do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Innowacyjny projekt do nauki czytania dla dzieci: „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie” został dwukrotnie wyróżniony na INTARG – Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji. Zdobył dla Uniwersytetu Łódzkiego złoty medal i nagrodę World Invention Intellectual Property Associations WIIPA. Projekt ma charakter wdrożeniowy, przeznaczony jest do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Jego autorską koncepcję opracowała prof. Monika Wiśniewska-Kin z Katedry Pedagogiki Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z Zespołem. Projekt nawiązuje do najnowszych osiągnięć psychologii poznawczej i pedagogiki, z których jednoznacznie wynika, że małe dzieci mają ogromny potencjał poznawczy. Uczą się poprzez działanie, ruch, mówienie, a do eksplorowania świata wykorzystują wszystkie zmysły i angażują emocje. W tym unikatowym modelu nauczania dzieci konstruują wiedzę o świecie liter i dźwięków niejako mimochodem, dzięki starannie zaprojektowanym materiałom.

We współpracy z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego Zespół opracował bogaty zestaw pomocy dydaktycznych, jak: plansze edukacyjne, drewniane klocki konstrukcyjne, artystyczną książkę obrazkową – Picture Book, książkę dla nauczycieli, książkę dla rodziców oraz pięć rodzajów gier edukacyjnych dostosowanych do metody nauczania.

Więcej o metodzie nauczania znajduje się w materiale wideo:

Na tym nie koniec, uzupełnieniem do zaprezentowanej metody będzie oferta certyfikowanych szkoleń dla nauczycieli oraz letnich kursów dla dzieci, które będą prowadzone przez Panią Profesor Wiśniewską Kin i jej Zespół Naukowy. Ponadto książkę ilustrowaną przez Martę Ignerską zgłoszono do nagrody IBBY w kategorii graficznej na konkurs międzynarodowy.

O nagrodach dla projektu uzyskanych na targach INTARG i uzasadnieniu jury przeczytamy na stronie targów.

Przewiduje się również społeczny wydźwięk projektu, szczególnie ważny w dobie „analfabetyzmu funkcjonalnego” i wpływu urządzeń elektronicznych na ludzi, zwłaszcza na dzieci. Metoda zakłada wzrost zainteresowania dzieci pisaniem, czytaniem, komunikowaniem się, sztuką, muzyką, literaturą. Tworzy więc alternatywę dla elektroniki i czasu spędzanego przez najmłodszych przy tabletach i telefonach.

Srebro na targach INTARG zdobył inny projekt z Uniwersytetu Łódzkiego umożliwiający obcowanie ze sztuką osobom z dysfunkcjami wzroku przy pomocy audiodeskrypcji dzieł sztuki, znajdujących się w łódzkich muzeach. Projekt nagrodzono wcześniej, w 2017 r. na konkursie LUMEN.

Więcej o nagrodzonym projekcie.

Cieszymy się z sukcesów odnoszonych przez społeczność naszej uczelni, które są potwierdzeniem twórczego potencjału zespołów naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, pracujących zawsze dla społeczeństwa. Zwłaszcza z tych rozwiązań, które wychodzą naprzeciw wyzwaniom cywilizacyjnym.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ